Prezúvate pneumatiky doma alebo to nechávate na pneuservis?

Publikované 12.4.2018
Prezúvate pneumatiky doma alebo to nechávate na pneuservis?

Dni sa predlžujú, teploty zvyšujú. Ideálny čas na prezutie zimných pneumatíkza letné. Už ste sa rozhodli, kto prezuje pneumatiky na vašom tátošovi? Prezujete ich vo vlastnej réžii doma, alebo zveríte túto činnosť do rúk odborníkom v pneuservise? Každá z možností má svoje výhody aj nevýhody. Ak stále váhate, prečítajte si nasledujúce riadky. Pomôžu vám rozhodnúť sa.

Prezutie pneumatík doma

VÝHODY

Rozhodli ste sa prezúvať pneumatiky doma? Šetríte čas aj peniaze. Pneumatiky si prezujete vtedy, kedy vám vyhovuje. Nemusíte volať do autoservisu a dodržať presný termín, na ktorom sa dohodnete. Prezutie máte navyše zadarmo. Ak sa vyznáte, máte priestor na to, aby ste si pozreli detailne podvozok a vykonali prípadné potrebné ošetrenia.

NEVÝHODY

Pred tým, než sa rozhodnete prezuť pneumatiky doma, si však premyslite, či sa viete vysporiadať s nasledujúcimi situáciami:

  • Máte potrebné a kvalitné náradie?
  • Viete ako zdvihnúť auto?
  • Dali ste si vyvážiť kolesá v autoservise?
  • Viete si skontrolovať podvozok - preveriť stav manžiet na homokinetických kĺboch, prachoviek na čapoch, brzdových trubiek a hadičiek, tlmičov, opotrebenie brzdového kotúča?
  • Máte priestor, kde prezujete a uskladníte pneumatiky?

Odpovedali ste na všetky otázky “áno”? Potom výmenu zvládnete hravo doma.

Odpovedali ste na niektorú z otázok “nie”? Môžu vám pomôcť priatelia a známi, či dokúpenie vhodného náradia.

Náradie

Ak si myslíte, že všetko, čo potrebujete, nájdete vo výbave auta v kufri, mýlite sa! Náradie vo výbave auta je často riešené tak, aby sa do kufra čo najlepšie vošlo a aby poslúžilo na občasné využitie. Ak však chcete prezúvať pneumatiky pravidelne doma, budete potrebovať náradie v primeranej kvalite, aby ste si prezúvanie nekomplikovali. Čo potrebujete na prezutie pneumatík?

  • Hydraulický zdvihák na auto, priemerne kvalitný stojí cca 50 EUR
  • Špeciálny kľúč s dlhým ramenom, alebo jeho krížová verzia na povolenie kolesových skrutiek, resp. matíc, od 20 EUR
  • Momentový kľúč na záverečné dotiahnutie upevňovacích skrutiek - od 60 EUR
  • Overenie/ciachovanie staršieho momentového kľúča cca 30 EUR

Ak si netrúfate na prezúvanie pneumatík doma, urobia to za vás radi v pneuservise. Služba síce niečo stojí, ale auto je v bezpečí, v profesionálnych rukách a vy zostanete v pohodlí a v čistote.

Prezutie pneumatík v autoservise

VÝHODY

Odborná práca v autoservise dáte prezuť pneumatiky odborníkom, nemusíte sa namáhať prácou, ktorú možno neovládate.

Pohodlie - zostanete v pohodlí a v čistote, neušpiníte sa.

Bezpečnosť - prezutie robia zamestnanci so skúsenosťami. Šanca, že vám napríklad padne auto pri zdvíhaní, je určite menšia, ako doma, ak to neviete robiť.

Náradie - autoservis disponuje kvalitným náradím.

Dodatočné služby - kvalitný autoservis zabezpečí rovnomerné vyváženie diskov, kontrolu geometrie, sezónne uskladnenie pneumatík, a ďalšie.

NEVÝHODY

Čas a peniaze. V autoservise si dohodnete presný termín, ktorý je potrebné dodržať. Často musíte na prezutie čakať. Autoservisy sú v čase prezúvania pneumatík vyťažené a objednať sa je potrebné minimálne týždeň vopred. Vyskúšajte na objednanie termínu podľa vlastného výberu  online rezervačný systém. Poskytuje prehľad časov a dátumov, z ktorých si ľahko vyberiete ten, ktorý vám najviac vyhovuje.

Poplatky za prezutie sú v rôznych častiach Slovenska a v rôznych autoservisoch rozdielne. Priemerná cena je 20-30 EUR za prezutie pneumatík na jednu súpravu diskov. Poplatok sa môže navýšiť o ďalšie objednané služby, napríklad o poplatok za uskladnenie pneumatík.

Pozvať prevádzku

Chceli by ste sa objednávať online do vašej obľúbenej prevádzky, ktorá ešte nie je na Visblee? Pozvite prevádzku do Visblee!

Pozvať prevádzku
Prihlásenie

Vaše termíny už čakajú.

Nemáte účet? Zaregistrujte sa teraz.

Zabudnuté heslo?
Pozvať prevádzku

Pozvite svoju oblúbenú prevádzku na Vislee.

;