Odkladáte preventívne vyšetrenie zraku? Robíte chybu!

Publikované 25.8.2018
Odkladáte preventívne vyšetrenie zraku? Robíte chybu!

Oči sú nesmierne dôležitým orgánom pre každodenné fungovanie. Ich zlyhávanie výrazne znižuje kvalitu života, pohyblivosť a sebestačnosť. Preto si zaslúžia primeranú starostlivosť. Čo pre svoje oči robíte vy?

Návšteva očného lekára odhalí veľa

Keď oči nebolia a nepociťujete žiadne výraznejšie očné problémy, na vyšetrenie očí ani nepomyslíte. Pravda je však taká, že keď už oči bolia, môže byť na nápravu neskoro, alebo je liečba zbytočne zložitá.

 

Dioptrickými očnými chybami, ako je krátkozrakosť, ďalekozrakosť, presbyopia (okuliare pri čítaní) a astigmatizmus, trpí alarmujúcich 80 % populácie.

Oči prezrádzajú aj ďalšie ochorenia, ktoré v počiatočnej fáze nemusia sprevádzať žiadne príznaky. Nemáte šancu všimnúť si ich. Metabolické poruchy, cukrovka, problémy s krvným tlakom, bolesti hlavy, hypertenzia, sivý a zelený zákal, keratokonus - degeneratívne ochorenie rohovky, cukrovka, dokonca aj nádory.

Preventívna prehliadka nebolí a často môže zachrániť život, uľahčiť liečbu alebo zmierniť trvalé následky.

Komplexná preventívna prehliadka

Na preventívnej prehliadke absolvujete tieto vyšetrenia:

Vízus - ostrosť zraku

Ostrosť zraku je schopnosť oka identifikovať dva čo najbližšie pri sebe ležiace body ako dva samostatné objekty.

Zmeranie vnútroočného tlaku

Tlak sa meria očným tonometrom. Vyšetrenie je bezbolestné. Toto vyšetrenie pomôže predchádzať alebo včas diagnostikovať zelený zákal.

Vyšetrenie očného pozadia

Odhalí zmeny očného pozadia. Robí sa oftalmoskopom. Dokáže odhaliť aj skryté ochorenia.

OCT vyšetrenie sietnice (optická koherentná tomografia)

Umožňuje pozorovať vznik, vývoj a ústup ochorení predného i zadného segmentu oka. Vykonáva sa očným koherenčným tomografom.

Predný segment oka

Vyšetrenie kontroluje prednú tretinu oka - rohovka, dúhovka, šošovka.

Pachymetria a topografia rohovky

Pachymetria je bezbolestné ultrazvukové meranie hrúbky rohovky. Robí sa po znecitlivení kvapkami.

Topografia rohovky meria jej zakrivenie a dokáže odhaliť keratokonus.

Vyšetrenie endotelovým mikroskopom

Vyšetrenie zadnej vrstvy rohovky.

Vyšetrenie GCC a ONH

Vyšetrenie komplexu gangliových buniek (GCC) diagnostikuje glaukóm, ONH je skratka pre stav nervových vlákien sietnice a zrakového nervu.

Preventívna prehliadka trvá približne 30 minút.  Ak nemáte problémy, zrak by ste si mali dať skontrolovať v očnej ambulancii aspoň raz za dva roky

Návštevu očného lekára však neodkladajte, ak:

  • máte chronické ťažkosti, ktoré neustupujú
  • cítite, že by ste potrebovali zmeniť dioptrie
  • máte po štyridsiatke
  • spozorujete začervenanie oka, bolesť, zhoršené videnie alebo pocit cudzieho telesa v oku

Faktory, ktoré zhoršujú zrak

Zrak zhoršuje stúpajúci vek, fajčenie, znečistené ovzdušie, nevhodné osvetlenie pri práci, problémy s krvným obehom, cukrovka, aj dlhodobé vystavenie slnečnému svetlu bez slnečných okuliarov.

Ako sa môžete starať o svoje oči

ODPOČINOK

Doprajte vašim očiam odpočinok.

Ak počas dňa trávite celé hodiny za počítačom,  dodržiavajte vzdialenosť od obrazovky notebooku asi 40 cm,  pri práci s klasickým desktopom asi 70 cm. Každú pol hodinu sa aspoň na päť minút zapozerajte von z okna, do diaľky  a požmurkajte. Následne doprajte vašim unaveným očiam doma relax.

Podobne pri pozeraní televízie. Posaďte sa aspoň 2 metre od obrazovky a nepozerajte televíziu po tme,  zažnite si aspoň malé svetlo.

STRAVA A ŽIVOTNÝ ŠTÝL

Oko, podobne ako iné orgány tela, potrebuje látky, ktoré mu umožnia obnovu buniek a ich dostatočnú výživu. Pomáhajú predchádzať problémom často spojených so starnutím.

Sú to hlavne vitamíny A, C, E, antioxidačné živiny, karotenoidné pigmenty, luteín a zeaxantín. Nachádzajú sa najmä v bobuľovom ovocí, karfiole, brokolici, ružičkovom keli, kukurici, špenáte či vaječnom žĺtku, no aj v ďalších druhoch zeleniny a ovocia červenej, oranžovej, zelenej a žltej farby a v rybom tuku.

OČNÁ JOGA

Pre osvieženie očí vyskúšajte aj cviky nazývané ako očná joga. Posilnia vaše okohybné svaly.

  1. Pozrite sa kolmo hore a potom zase kolmo dole. Pohybujte iba očami, nie hlavou. Pohľad sa snažte opatrne dostať do krajných  polôh. Opakujte 10-krát.
  2. Zacvičte si ten istý cvik aj so zatvorenými očami.
  3. Pozrite sa vodorovne doprava a potom doľava. Opäť sa snažte pohľad dostať opatrne do maximálnej možnej polohy. Zopakujte 10-krát.
  4. Zacvičte si ten istý cvik aj so zatvorenými očami.
  5. Opisujte očami pomaly a dôkladne veľké tlačené písmená V, A, M, N a O. Zopakujte tri razy.

SAMOVYŠETRENIE

Zmeny na očiach dokážete zistiť jednoduchým samovyšetrením. Každé oko zvlášť, najideálnejšie raz za týždeň. Skontrolujte si oči v zrkadle. Pozrite sa z okna alebo z balkóna a odpovedzte si na otázku, či vidíte rovnako ako pred týždňom a či je všetko v poriadku.

Pozvať prevádzku

Chceli by ste sa objednávať online do vašej obľúbenej prevádzky, ktorá ešte nie je na Visblee? Pozvite prevádzku do Visblee!

Pozvať prevádzku
Prihlásenie

Vaše termíny už čakajú.

Nemáte účet? Zaregistrujte sa teraz.

Zabudnuté heslo?
Pozvať prevádzku

Pozvite svoju oblúbenú prevádzku na Vislee.

;