Nauč sa fotiť ako profík: Pravdilá, ktorých by si sa mal držať

Publikované 2.12.2018
Nauč sa fotiť ako profík: Pravdilá, ktorých by si sa mal držať

Patríte k fanúšikom fotografovania? Pestrofarebnosť prírody priam vyzýva k foteniu! Či už vlastníte digitálnu zrkadlovku, kompakt, alebo fotíte smartfónom, existujú určité pravidlá, ktoré vás priblížia k dokonalej fotografii.

V tomto článku sa dozvieš:
  • ako fotiť podľa tretín

  • kde má mať fotograf počas fotenia slnko

  • aké je ideálne pozadie, ak fotíš ľudí

  • ako docieliť dynamické zábery

Ideálny čas na fotenie

Na fotografovanie si nevyberajte pravé poludnie. Slnko vtedy vytvára ostré tiene a je náročné následne fotografiu upraviť.

Výber kompozície - menej je viac

Vyberajte zo scény len to podstatné, jeden dominantný objekt, najzaujímavejšiu časť. Podľa možnosti zoomujte, alebo používajte teleobjektív.

Veľkosť fotografií

Keď fotíte zrkadlovkou alebo kompaktom, zvoľte vždy čo najvyššie možné rozlíšenie. Pri ďalšom spracovaní fotografie to oceníte. Napríklad ak si chcete dať z fotografie vyrobiť plátno na stenu.

Pravidlo tretín

Počuli ste už o tomto pravidle? Je jednoduchšou verziou pravidla Zlatého rezu.

Pravidlo tretín využíva rozdelenie obrazu pomyselnými zvislými a vodorovnými čiarami na tretiny. Hlavné objekty sú umiestňované na priesečníky týchto čiar, alebo na čiary samotné.

Horizont je vhodné umiestniť podľa zámeru - buď do hornej, alebo spodnej tretiny fotografie.

Symetria a opakujúce sa vzory

Symetrické fotografie sú pre ľudský zrak veľmi atraktívne. Na rozdiel od pravidla tretín, kde je dôraz kladený len na jednu časť fotografie, na symetrických fotkách sa snažíme o optickú vyváženosť.

Opakujúce sa vzory dodávajú záberu dynamiku

Ak takýto opakujúci vzor náhle asymetricky porušíte, zapôsobí to na diváka ešte silnejšie a toto porušenie zrak diváka doslova pritiahne.

Vodiace línie a orámovanie scény

Stromy, rieky, mosty, výškové budovy, cesty, okná, dvere - všetky tieto objekty a geometrické tvary slúžia pre ľudské oko ako dokonalé vodiace línie. Ideálne je, ak vodiace línie smerujú k hlavnému motívu záberu. Vyhnite sa situáciám, kedy by mohli horizontálne a vertikálne umiestnené línie záber rozpoliť.

Prirodzené rámy na fotografii sú takisto parádnym trikom na upriamenie pozornosti na hlavný motív. Svet ponúka nespočetné množstvo prirodzených rámov - využite ich. Hory, kopce, vodná hladina, horizont, kmene a listy stromov - to všetko sa dá využiť v prospech fotografie.

Do kopca a z kopca

Pri prezeraní fotiek často zistíme, že sme fotili nakrivo. Dá sa takáto fotografia ešte zachrániť? Ako docieliť rovný horizont?

V dnešnej dobe rovný horizont už nie je problém. Väčšina smartfónov a fotoaparátov vám priamo pri fotení ukazuje rovný horizont, všimnite si to a využívajte túto skvelú pomôcku. Navyše, ak sa napriek tomu podarí fotografia nakrivo, mnohé programy na úpravu fotografií ich vedia vyrovnať. Rovný horizont pri úprave dosiahnete napríklad voľbou “Automatické úpravy” alebo funkciou “Orezať”.

Ostré slnečné lúče

Pre fotografa spravidla platí, že má mať slnko za chrbtom. A keď už máte slnko za chrbtom, môžu nastať dve nemilé situácie.

Prvým je slnečné svetlo dopadajúce priamo na fotografovaného. Slnko v tvári núti ku grimasám a škúleniu. Pomôže klobúk, slnečné okuliare, alebo iný uhol.

Druhým problémom môže byť tieň fotografa. Dávajte dobrý pozor, kam ako fotograf vrháte svoj tieň, keď máte slnko za chrbtom. Aby ste si váš neželaný tieň nenašli na finálnej fotografii.

Naopak, tieň sa dá využiť aj kreatívne. Zapojte svoju predstavivosť a z palmového listu sa môžu stať šaty :-)

Pozadie

Ideálne pozadie pri fotografovaní osoby je pozadie bez množstva ľudí. Fotograf musí dávať pozor na to, aby fotografovanej osobe nevyrastalo niečo z hlavy, napríklad strom…. Opäť platí, že stačí zmeniť uhol alebo sa posunúť o krok, dva ďalej a fotka je zachránená.

Zábava a originalita

Zabávajte sa a experimentujte. Zmeňte uhol pohľadu. Dôležité je, aby ste do svojich záberov vložili kus seba, svoj pohľad. Len tak budú vaše fotografie originálne.

Najlepšou školou pre vytvorenie zaujímavej fotografie je skúšať, cvakať jeden záber viackrát z rôznych uhlov a učiť sa na vlastnej práci, ako dosiahnuť čo najlepší efekt.

Pestrofarebná jeseň

Jeseň je ideálne obdobie na fotografovanie. Slnečné lúče nie sú počas dňa také agresívne, svetlo je priaznivejšie. Najlepšie svetlo je krátko po východe slnka alebo naopak, pred západom. Nezabúdajte na to, že sa skôr stmieva. Zlatá hodinka na fotenie je vtedy, keď už slnko zapadá, krajina sa zaleje teplým zlatým svetlom, tiene sú dlhé a tvary nádherne modelované. Zlatá hodinka vôbec nemusí trvať až hodinu.

Rána a dopoludnia bývajú hmlisté. Aj fotografovanie hmly a pod jej vplyvom neustále meniacej sa scenérie je pre mnohých pastva pre oči.

Pozvať prevádzku

Chceli by ste sa objednávať online do vašej obľúbenej prevádzky, ktorá ešte nie je na Visblee? Pozvite prevádzku do Visblee!

Pozvať prevádzku
Prihlásenie

Vaše termíny už čakajú.

Nemáte účet? Zaregistrujte sa teraz.

Zabudnuté heslo?
Pozvať prevádzku

Pozvite svoju oblúbenú prevádzku na Vislee.

;