Kedy by ste určite mali vyhľadať fyzioterapeuta?

Publikované 26.2.2019
Kedy by ste určite mali vyhľadať fyzioterapeuta?

Boľavé kríže, migréna, tenisové lakte, tŕpnutie prstov, poúrazový či pooperačný stav. Bolesti pretrvávajú. Čo s tým? Navštívte fyzioterapeuta.

Nemusíte čakať, kým sa nebudete vedieť postaviť z postele alebo hýbať končatinou. Každý má slabší článok, ktorý sa ukáže najmä v preexponovaných situáciách.

Napríklad v období stresu, alebo únavy. Niekoho bolia kríže, ďalšieho kolená, iný má migrénu. Nepripisujete tomu dôležitosť. Bolesť príde, pretrpíte, odíde. V skutočnosti by to mal byť prvý varovný signál. Pozor, tento článok je potrebné posilniť, alebo uvoľniť.

Pravda je však taká, že väčšina hľadá odbornú pomoc až vtedy, keď je na svete úraz, akútny alebo chronický. Ak si bolesť pestujete dlhodobo, o to ťažšie je potom riešenie problému.

Seklo vás v krížoch. Bolí vás päta. Tŕpnu vám prsty. Chcete problém riešiť. Na koho sa obrátiť? Fyzioterapeut? Ortopéd? Chirurg?

Všeobecne platí, že ak problém nie je dôsledkom úrazu a pretrváva dlhodobo, pomôcť vám môže FYZIOTERAPEUT.

Kto je fyzioterapeut?

Fyzioterapeut nie je lekár. Je to zdravotnícky pracovník, ktorého poslaním je prinavrátiť ľuďom zdravie, vrátiť ich k plnohodnotnému životu a práci.

Pomáha riešiť problémy s pohybom, ktoré vznikli ako dôsledok životného štýlu – športovania, nešportovania, sedenia, jednostranného preťaženia, zápalu, operácie, úrazu…

Skúsený fyzioterapeut vie posúdiť, čo je nad jeho sily a kedy má ísť pacient k inému odborníkovi, lekárovi. Je ideálne, ak fyzioterapeut úzko spolupracuje s lekármi.

V niektorých prípadoch je ich spolupráca a vzájomná komunikácia nevyhnutná a fyzioterapeut koná pod odborným dohľadom lekára (napr. pooperačný stav a cieľ, aby bol pacient čím skôr v norme a aby mu cvičenia neuškodili).

Fyzioterapeut nie je masér.

Fyzioterapeuti sa podobne ako maséri ľudí dotýkajú, používajú techniky, ktoré masáž pripomínajú. Ich práca je však oveľa pestrejšia. Okrem úľavy od akútnej bolesti dokážu zistiť príčinu jej vzniku a v spolupráci s uboleným človekom ju natrvalo odstrániť.

Fyzioterapeut učí ľudí rozumieť reči svojho tela

Fyzioterapeut urobí najprv vstupné vyšetrenie. Pýta sa na dôvody, kvôli ktorým prichádzate. Zisťuje anamnézu, typ, frekvenciu bolesti, predchádzajúce úrazy, operácie. Štýl zamestnania alebo pozície, v ktorej sa väčšinu dňa nachádzate.

Nasleduje kineziologický rozbor. Fyzioterapeut by mal ovládať základné neurologické a ortopedické vyšetrenia, zhodnotiť svalové napätie, postavenie kĺbov a ich rozsah, správne zapájanie svalov do pohybových stereotypov a mnoho ďalšieho.

Na základe výsledkov vyšetrenia fyzioterapeut vytvorí dlhodobý alebo krátkodobý rehabilitačný plán, ktorý budete realizovať pri ďalších návštevách a domácich cvičeniach.

Fyzioterapeut neordinuje lieky ani utišujúce prostriedky, ale správnu terapiu - zvyčajne kombináciu vhodných dotykov, pohybov a aplikáciu prístrojov určených na regeneráciu a obnovu tkanív. Učí ľudí rozumieť „reči“ svojho tela.

Kedy teda navštíviť fyzioterapeuta?

Tu je niekoľko príkladov:

  • Mám sedavé zamestnanie, bolí ma chrbát, kríže, mám migrény

Hoci sa na to neustále upozorňuje, mnoho ľudí väčšinu dňa presedí. Nehýbu sa. Sedia celý deň v práci, sedia pri manuálnych úkonoch doma, sedia večer pred telkou a nakoniec si ľahnú večer do postele. Jediným denným pohybom je prechádzka na obed a do auta a z auta. Ako vás nemôže nebolieť chrbát?

  • Mám pred operáciou

Čaká vás operácia pohybového aparátu - napr. meniskus, umelá náhrada kĺbov, plastika väzov?

Pacienti zvyknú podceniť predoperačnú rehabilitačnú fázu, bývajú nedostatočne poučení. Čím lepšie však na tom bude váš pohybový aparát pred operáciou, tým lepšie sa zregenerujete aj po nej.

  • Som aktívny športovec

Každý vrcholový športovec by mal mať svojho fyzioterapeuta, pretože sa tak môže vyhnúť rôznym problémom - od tenisových lakťov až po preťažené svaly.

Poradiť by sa mal však každý, kto chce začať športovať. Predstavte si beh. Aj tu vám nesprávny terén alebo nevhodne zvolená obuv môže viac poškodiť, než pomôcť.

Fyzioterapeut nám rád pomôže s problémami pohybového aparátu, ale aj s prevenciou a edukáciou, aby k problémom radšej nedochádzalo. Môže za ním prísť naozaj každý. Dôležité je však vziať zodpovednosť za svoje telo a jeho schopnosť pohybu do vlastných rúk. Predchádzať únave pohybového aparátu. Ako? Odpoveď je jednoduchá - hýbte sa. Hýbte sa rozumne.

Pozvať prevádzku

Chceli by ste sa objednávať online do vašej obľúbenej prevádzky, ktorá ešte nie je na Visblee? Pozvite prevádzku do Visblee!

Pozvať prevádzku
Prihlásenie

Vaše termíny už čakajú.

Nemáte účet? Zaregistrujte sa teraz.

Zabudnuté heslo?
Pozvať prevádzku

Pozvite svoju oblúbenú prevádzku na Vislee.

;