Kecy k veci: Čo by si pri starostlivosti o auto určite nemal zanedbať?

Publikované 1.3.2018
Kecy k veci: Čo by si pri starostlivosti o auto určite nemal zanedbať?

Zimu čoskoro vystrieda jar. Ideálny čas na jarné upratovanie, ktoré oživí priestor navôkol a vdýchne nový život. A ako je na tom po zime vaše auto? Chlad, mráz, sneh a posypy na cestách mu dali riadne zabrať. Ak chcete, aby váš tátoš naďalej spoľahlivo slúžil, doprajte mu po dlhej zime generálnu očistu.

V tomto článku sa dozvieš:
  • prečo by sme za žiadnych okolností nemali v lete jazdiť na zimných pneumatikách

  • ako zlepšiť cestovanie autom alergikom

  • prečo by sme mali auto najskôr umyť ručne, až potom zájsť do umývarky

  • ako si zabezpečiť vždy čisté čelné sklo

1. Prezutie pneumatík

Prezúvanie pneumatík zo zimných na letné považujeme za samozrejmosť. Myslite na nasledovné:

Pneumatiky prezúvajte vtedy, keď sa priemerná denná teplota viacero dní po sebe pohybuje okolo 7 stupňov. Neunáhlite sa zbytočne. Na konci zimy sa teplejšie dni striedajú s chladnejšími. Je lepšie radšej počkať na pravý začiatok jari.

Ešte pred prezutím skontrolujte stav letných pneumatík, obzvlášť stav plášťov a stav dezénu. Letné pneumatiky nemôžu byť zjazdené pod 1,6 mm. Dôležitý je aj vek. Letné pneumatiky vydržia aj 4 - 5 rokov. Ak sú opotrebované, investujte do nových letných gúm. Dojazdiť v lete na starých zimných pneumatikách sa neodporúča. Zhoršuje to ovládateľnosť auta a predlžuje brzdnú dráhu.

2. Dôkladné umytie auta

Posypovú soľ, ktorou v zime cestári posypujú cesty, je potrebné odstrániť z laku karosérie, z podvozku auta aj zo spodku motorovej časti. Posypová soľ na cestách vie byť voči vášmu autu mimoriadne zákerná. Zmieša sa so snehom a pevnejšie priľne k podvozku, karosérii a pneumatikám. Dostane sa do menších škár, trhliniek a spustí proces korózie.Posypový materiál dokáže dokonca preniknúť do pórov v laku auta a postupne, nenápadne ho narúšať. Spočiatku si to ani nevšimnete, no po čase sa lak začne viac drobiť a opadávať.

Ideálne je ručné umývanie, pri ktorom sa dôkladne odstránia nečistoty aj na ťažko prístupných miestach. Automatické umývanie voľte až následne. Mohlo by sa totiž stať, že nečistoty nebudú úplne odstránené, dokonca môže dôjsť k mechanickému poškodeniu laku.

3. Interiér - vyčistiť, vyvetrať a vysušiť

Tak ako exteriér, pozornosť a očistu si po zime zaslúži aj interiér vozidla. Okrem toho je ideálne zistiť, či sa v aute nachádzajú “vlhké” miesta, najmä pod rohožami, v okolí tesnení dvier alebo aj v kufri, ak ste v zime prevážali lyže, snowboardy, korčule, kočík a pod. Vlhké miesta je potrebné vysušiť a interiér prevetrať.

4. Servis klimatizácie

Klimatizácia sa v zime nepoužíva vôbec, v lete ju používame pravidelne. Pred začiatkom sezóny si nechajte odborníkmi v autoservise https://www.visblee.sk/img/quotas/auto1.pngskontrolovať funkčnosť klimatizácie, doplniť chladiace médium, vymeniť filtre. Výmena filtrov zabráni možným alergickým reakciám cestujúcich. Ak sa vám do toho nechce, kúpte si aspoň dezinfekčný sprej, ktorý sa aplikuje jednoducho priamo do klimatizačných výduchov.

5. Kontrola laku na karosérii

Vizuálne skontrolujte lak. Poškodenia a narušenia je potrebné riešiť, zakonzervovať. Zbehlejší majitelia vozidiel to môžu zvládnuť sami. Alternatívou sú odborníci, ktorí s opravou laku radi pomôžu.

6. Dostatočné nabitie akumulátora

Kto si nie je istý, či je batéria dostatočne nabitá, dá sa zmerať na špeciálnom prístroji.

7. Kontrola rezervy v aute

Z času na čas je potrebné skontrolovať aj rezervu, nie je nič horšie, ako keď vás prekvapí defekt a vy naň nie ste pripravený.

8. Kontrola stavu chladiacej a brzdovej kvapaliny, kontrola bŕzd, funkčnosti ručnej brzdy a tlmičov

Ak patríte k vodičom, ktorí počas zimy najazdia rovnako veľa kilometrov ako počas roka, určite si nechajte svoje auto skontrolovať odborníkom.

9. Kontrola, prípadne výmena vzduchového a palivového filtra

Zväčša vám ich vymenia v rámci štandardnej servisnej prehliadky, takže môžete byť úplne pokojní.

10. Kontrola  stieračov

Zima dáva stieračom zabrať, najmä, keď primrznú na sklo a nechtiac ich pustíme alebo sa ich snažíme nasilu odtrhnúť od skla. Nové stierače nestoja veľa a ich výmena trvá pár minút. Čisté čelné sklo je zárukou, že budete vidieť na cestu aj v nepriaznivom počasí a bezpečne dôjdete tam, kam potrebujete.

Pozvať prevádzku

Chceli by ste sa objednávať online do vašej obľúbenej prevádzky, ktorá ešte nie je na Visblee? Pozvite prevádzku do Visblee!

Pozvať prevádzku
Prihlásenie

Vaše termíny už čakajú.

Nemáte účet? Zaregistrujte sa teraz.

Zabudnuté heslo?
Pozvať prevádzku

Pozvite svoju oblúbenú prevádzku na Vislee.

;