Joga, viac než len cvičenie

Publikované 2.3.2018
Joga, viac než len cvičenie

Bolí vás chrbtica, nohy či krk? Vaše bolesti môžu odstrániť vhodne zvolené cviky. Bohatú ponuku cvičení nájdeme vo fitness centrách, kam sa dá objednať pohodlne už aj cez online rezervačný systém. Ktoré cvičenie si z ponuky vybrať? Pilates? Aerobik? A čo joga? Cvičiť jogu je trendy. Poznáme ju najmä z rozprávania a vieme, že má korene v Indii. Čo si však pod cvičením jogy predstaviť?

Joga lieči nielen telo, ale aj dušu. Je to predovšetkým životný štýl. Nepraktizuje sa iba počas konkrétneho fyzického cvičenia, ale počas celého dňa - vo vzťahu k sebe i k okolitému svetu.

Viete, čo znamená slovo joga? Joga je spojenie - tela, duše a mysle.

“Joga na Slovensku, na rozdiel od jogy, ktorá sa praktizuje v Indii, je známa najmä cvičením póz – asán. Sú to jednotlivé cviky, ktoré nám pomáhajú zbavovať sa fyzickej bolesti. Odbúrať všetky bloky, ktoré máme - napríklad uvoľnenie krčných svalov, cvičenia zamerané na tráviace ťažkosti, na prehĺbenie dychu a mnoho ďalších.  Asány často precvičujú fitnes tréneri a hodina jogy sa zamieňa s hodinou pilatesu. Tréneri kladú dôraz na zvládnutie fyzickej stránky, čo nie je v joge tak dôležité, ako zvládnutie súladu tela s dychom a mentálnou pohodou v určitej póze.

Asana nemá bolieť a má byť vykonávaná v absolútnom pokoji. Cieľom asán je pripraviť telo na to, aby bolo fyzicky zdravé a cítilo sa pohodlne počas pranajam – dychových cvičení, pratvahary a dharany – koncentrácií na určitý predmet a dhyanu – meditácie”, hovorí Vierka, precvičovateľka jogy.

Venovanie sa meditácii má v joge také isté miesto, ako praktizovanie asán alebo osvojovanie základných princípov. Všetko sa spolu stretáva a vytvára nádherný spôsob života.

Cvičenie sa nemusí praktizovať celé hodiny. Niekedy stačí 15 minút. Výsledkom má byť príjemný telesný aj duševný pocit. Poznáte to, keď ráno vstávate z postele. Bolí vás chrbtica, kĺby, nohy, nemôžete robiť to a ono. Keď sa zakaždým sústreďujete na nejakú bolesť, ako sa môžete cítiť dobre? Joga je spojená s cvičením preto, aby sme sa cítili telesne fit. Aby nás naše telo nebrzdilo. Je prípravou tela k vyššiemu stupňu, ktorým je meditácia.

“Mnoho ľudí nevníma meditáciu správne. Jej podstatou je zastaviť tok myšlienok, zjednotiť myseľ, dostať ju do kľudu. Zastaviť tok myšlienok je nesmierne ťažké. Neustále niečo riešime - plánujeme večer, zajtrajšok, budúcnosť, rozmýšľame nad partnerom, rodinou, priateľmi, čo budem jesť, čo mám nakúpiť, čo musím ešte urobiť… Aj tí najskúsenejší meditátori dokážu myšlienky zastaviť len na niekoľko sekúnd alebo minút. Keď niekto povie – dnes som meditoval pol hodinu. To je hlúposť, to sa nedá. Človek sa môže pokúšať meditovať pol hodinu. Ale skutočne zastaviť tok myšlienok vie iba na krátku dobu. Pri meditácii je nesmierne dôležité dýchanie. Keď sa človek zameria na dýchanie, dokáže sa lepšie odpútať od myšlienok. Spomalí dýchanie, spomalí sa tok myšlienok. A samozrejme, nesmie ho nič bolieť, aby sa po celý čas nesústredil na bolesť”, konštatuje Vierka.

Venovať sa joge nie je ako venovať sa behu alebo gymnastike. Je to osvojenie si určitého spôsobu života, ktorého cieľom nie je iba zdravé telo, ale hlavne pokojná myseľ a čistá duša.

Cvičením jogy sa dokážete zbaviť množstva problémov - tráviacich ťažkostí, vysokého či nízkeho krvného tlaku, neaktívnej štítnej žľazy, posilniť hlasivky či zrak, zmierniť napätie krčných svalov a šije, posilniť klenbu na nohách a mnohé ďalšie. Dôvodov, prečo cvičiť jogu je mnoho, o niektorých z nich sa viac dočítate v ďalšom článku.

Pozvať prevádzku

Chceli by ste sa objednávať online do vašej obľúbenej prevádzky, ktorá ešte nie je na Visblee? Pozvite prevádzku do Visblee!

Pozvať prevádzku
Prihlásenie

Vaše termíny už čakajú.

Nemáte účet? Zaregistrujte sa teraz.

Zabudnuté heslo?
Pozvať prevádzku

Pozvite svoju oblúbenú prevádzku na Vislee.

;